Žmogaus gerovei ir gyvenimo malonumui užtikrinti yra svarbu kasdien pabūti lauke. Daugybė globos ir slaugos įstaigų mato naudą demencija sergantiems savo gyventojams ir jų lankytojams įrengti pojūčius skatinančius kampelius, aikšteles, kuriose galima būtų kūrybingai panaudoti spalvas, lavinti uoslę, liesti skirtingus paviršius, klausytis garsų. Tuo tikslu yra įrengiami Sensoriniai sodeliai, kurie gali atlikti daug funkcijų ir turėtų terapinį, gydomąjį, socialinį poveikį. Dauguma globos įstaigų gyventojų turi regos ar klausos sutrikimų, todėl sensorinė erdvė turi būti įrengta taip, kad stimuliuotų visą žmogaus pojūčių skalę. Atidžiai išplanuota erdvė – suoliukai, augalai, takeliai, fontanai – sudaro tobulą įrangą, kuri padeda atsipalaiduoti ir mėgautis vaizdine bei garsine aplinka. Gyventojai, šeimos nariai, draugai gali pasinaudoti sensorine stimuliacija, kurią teikia saulė ir grynas oras.

Muzika yra svarbi visuose gyvenimo aspektuose ir yra lemiamas bet kokios sensorinės aplinkos faktorius. Muzikinių garsų sodelis sujungia sensorinio sodelio naudą su galimybe naudoti muzikos instrumentus – ši veikla vis labiau populiarėja tarp globos namų gyventojų. Garsų sodelis apjungia gyventojų pojūčių stimuliavimą su smagiu užsiėmimu ir išvilioja išeiti į laiką. Muzika motyvuoja, praturtina, paliečia, atpalaiduoja pagyvenusius žmones, gyvenančius slaugos/globos namuose. Harmoningų garsų sodelis sukuria visiškai interaktyvų lauko garsovaizdį, kuris pamalonina regą ir pakeri klausą. Sensorinių garsų sodelis yra atrakcija skirtingoms kartoms, kuri privilioja ir gyventojus, ir jų svečius susitikti lauke bet kokiu metų laiku ir pagroti. Neįmanoma ateiti į tokią vietą ir neįsitraukti su kitais į veiklą, eksperimentuojant su skirtingais garsais, sklindančiais iš instrumentų.

Buvo atlikta daug tyrimų apie terapinę muzikos naudą slaugos namuose. Ji gali pakelti gyvenimo gerovę, sumažinti susijaudinimo, pykčio ir depresyvumo simptomus. Grojimas instrumentais tuo pačiu gali ir stimuliuoti, ir raminti: stimuliuoja klausos, regos, lietimo pojūčius ir ramina, atpalaiduoja, jei žmogus yra susijaudinęs. Taip pat grojimas instrumentais gali padėti sukurti gerą ryšį tarp Alzheimerio liga sergančio paciento ir jo/jos terapeuto arba slaugos namų gyventojo ir jo šeimos narių.

Žinoma, kad bet kokia veikla, kuri užtikrina gyvybingą ir stimuliuojančią atmosferą, mažina nuobodulį ir įžiebia kibirkštį gyvenimui yra svarbi gyventojams, lankytojams ir aptarnaujančiam kolektyvui. Globos/slaugos namų vadovai, kurie nori panaudoti muziką veiklų programose, neabejotinai turi pagalvoti apie muzikos garsų sodelį. Muzika “kalba” suprantama mums visiems kalba, nepriklausomai nuo mūsų kalbos, kultūros, sugebėjimų. Ji gali būti efektyviai panaudota individualiam darbui ar veikloms grupėse, išreiškiant jausmus ar padidinant socialumą globos/slaugos namuose. Muzikavimas padeda gerinti dėmesio koncentraciją, gerina mobilumą ir koordinaciją, panaikina įtampas ir atpalaiduoja. Garsų sodelis įgalina gyventojus reaguoti ir sąveikauti su savo aplinka, tokiu būdu suteikdamas gydantį buvimo lauke poveikį.

Muzikinio sodelio lankytojai gali palyginti ir surasti skirtumus tarp garsų, kuriuos skleidžia iš skirtingų medžiagų pagaminti instrumentai. Tie, kurie pagaminti iš medienos, skleidžia gryną, natūralų garsą, jų sodrus tonas nėra garsus, tik labai malonus ausiai. Metaliniai instrumentai, užgaunant juos lazdele, skleidžia mielą, aiškų, skardų ir ryškų garsą. Lauko muzikos instrumentai yra nustatyti pentatonikos skalėje, kas leidžia sklandžiai groti neįdedant daug pastangų, kadangi visos natos dera tarpusavyje – tai įtikina net su muzika nieko bendra neturėjusį žmogų paimti mušamąją lazdelę ir groti, kuriant kiekvieną kartą naujas originalias melodijas.

Garsų sodelis nėra vien tik graži žalumos pilna vieta, tai – unikalus terapinis, interaktyvus įrankis. Įsivaizduokite muzikos instrumentus kaip skulptūras, išdėstytas prie takelių, pritaikytų neįgaliojo vežimėliams. Neįgalieji galėtų sustoti prie bet kurio ir užsiimti veikla, kurios metu skambės raminantys garsai, skleisis saviraiška, kognityviniai įgūdžiai, užsimegs nauji socialiniai ryšiai ir gyventojai bus nuolat motyvuoti išeiti į lauką pasidžiaugti grynu oru.

Įsigyti lauko muzikos instrumentus yra puiki idėja, jei planuojate atnaujinti savo kiemo erdves, pagyvinti lauko veiklas ir didinti fizinį aktyvumą.

Susisiekite ir mes įnešime džiaugsmo ir kūrybinės harmonijos į Jūsų kiemą.