Nuo seniausių laikų visame pasaulyje būgnai ir jų ritmai buvo socialinės ir kultūrinės veiklos centre, tiesą pasakius, tai – žmogaus seniausias perkusinis instrumentas. Tačiau, būgnai ne visuomet buvo naudojami muzikos kūrime ar pramogoms. Afrikos genčių kultūroje būgnai vaidino svarbų vaidmenį ritualų atlikime, religinėse ceremonijose, buvo naudojami bendravimo tikslais ir kaip saviraiškos dalis. Istoriškai būgnai buvo naudojami kare ir tai buvo daroma dėl dviejų priežasčių: duoti kariams ženklą arba sukelti triukšmą ir priešo baimę. Būgnai yra gilus ir sakralus tradicinės Amerikos kultūros paveldas, nes buvo tikima, kad būgno ritmas yra tapatus motinos žemės širdies dūžiams. Lietuvių gyvenime būgnai taip pat užėmė svarbią vietą ir apie jų naudojimą galime rasti ne vieną įrašą senųjų Lietuvos istorikų raštuose. O dabar? Paprasčiausias būgno mušimas ratu šiame modernios technologijos amžiuje yra nuostabi terapinė priemonė. Būgnai ir būgnų mušimas vis dažniau yra naudojama kaip sveikatai ir žmogaus gerovei didelės įtakos turinti priemonė. Jie naudojami asmeninio vystymosi, didelių kompanijų ir korporacijų komunikavimo srityse, muzikos terapijoje, jaunimo grupėse, ugdymo įstaigose ir net kalėjimuose.

Muzikos terapeutai ir terapinės programos vis daugiau naudoja būgnus ir ritmą gydymo ir saviraiškos tikslais. Būgnų mušimas terapijoje gali būti labai veiksmingas ir padedant susiprasti savyje, ir atsipalaiduojant smagiu būdu ar atnaujinant savo mintis, kūną ar sielą. Naujausi tyrimai rodo, kad būgnų mušimas pagerina fizinį gijimą, sustiprina imuninę sistemą ir sukuria gerovės jausmą. Tyrimų rezultatai rodo, kad būgnų mušimas yra vertingas streso, nuovargio, pykčio, kraujospūdžio, astmos, chroniško skausmo, artrito, demencijos, psichikos ligų, migrenos, vėžio, daugybinės sklerozės, Alzheimerio ir Parkinsono ligų, insulto, paralyžiaus, emocinio nestabilumo, elgesio-emocijų sutrikimų, žmonių su raidos sutrikimais, plataus spektro fizinių negalių, sveikstančių priklausomybes turinčiųjų asmenų, probleminio elgesio paauglių bei kalinių gydymo būdas.

Būgnų mušimas sukelia gilų atsipalaidavimą, mažina kraujospūdį ir malšiną stresą. Be to, ši veikla skatina endorfinų gamybą organizme, kurie turi savyje į morfijaus poveikį panašių savybių – tai padeda palengvinti skausmą ar sumažinti sielvartą. Būgnų mušimas ir ritmas yra toks galingas instrumentas, kuris persismelkia į žmogaus smegenis. Būgnų mušimo garsas sugeneruoja neuronų sąveiką visose smegenų dalyse, net jei ten yra daugybė pažeidimų ar pakenkimų, kaip dėmesio sutrikimas ir hiperaktyvumas (ADHD). Pats procesas įtraukia abu smegenų pusrutulius: racionalųjį kairįjį (poliritmikos mokymasis ir ritmo derinimas) ir kūrybinį, intuityvųjį dešinįjį (mėgavimasis ritmu ir muzika). Abu smegenų pusrutuliai dažnai skleidžia skirtingus bangų dažnius, o būgnų mušimas, kaip meditacija, sugrąžina juos į sinchroną, sukuria euforijos jausmą ir leidžia pasireikšti kūrybiškumui.

Grupinis būgnų mušimas gali papildyti tradicinius terapinius metodus. Mušdamas būgnus žmogus gali išreikšti savo jausmus nesakydamas nė žodžio ir neatskleisdamas savo problemų. Būgnų mušimas ratu, grojimas ansamblyje ar tiesiog buvimas grupėje gali tapti unikalia patirtimi, saviraiškos priemone ar bičiulyste ir yra vienodai svarbus, kaip smagiai praleistas laikas kartu!

Būgnų mušimas kartu griauna barjerus, kelia asmeninį ir komandinį pasitikėjimą, nuima stresą, motyvuoja ir sukuria spontaniškumo jausmą.

Daugybė kompanijų ir korporacijų ieško specialistų, kurie galėtų suorganizuoti būgnų mušimo užsiėmimus kaip komandos formavimo galimybę. Užsiėmimo tikslas – įgalinti darbuotojus dirbti efektyviau. Būgnų mušimas kartu tampa sėkmės metafora, kaip šie žmonės dirbs komandoje. Tokios veiklos tikslas yra geresnė komunikacija, barjerų griovimas, moralės kėlimas, motyvavimas, energijos suteikimas, streso sumažinimas ir produktyvumo didinimas. Kai kliūtys nugalėtos ir atsikratoma daug šiukšlių, žmonės tampa sąžiningesni vieni su kitais, konfliktai tampa išsprendžiami, komanda tampa sėkminga.

Ritmas ir būgnų mušimo eiliškumas sukuria kūrybinės išraiškos galimybę net ir labiausiai sustabarėjusiam žmogui. Ši veikla naudojama darbe su kalinčiais suaugusiais ir jaunais nusikaltėliais, panaudojant mušamųjų instrumentų galią kūrybiniais būdais perjungti negatyvią energiją, išsklaidyti pyktį ir sukurti komandinę dvasią.

Daugybė bendruomenių, jaunimo grupių ar centrų savo narius supažindina su neformalia būgnų mušimo veikla, kurios metu jie patiria džiaugsmą, kuriant bendrą atmosferą, mokantis naujų įgūdžių ir dalijantis su draugais. Mušamieji instrumentai įkrenta į širdį visiems, kurie susiduria su jais. Tiems, kas jais bando groti nereikia pergyventi dėl melodijos ar harmonijos, be to, tam nereikalingas joks muzikinis patyrimas.

Taigi atrodo, kad mušamieji vis dar vaidina pagrindinį vaidmenį mūsų visuomenėje. Kodėl gi nepabandžius išgauti ritmo savo nuosavu būgnu? Tai pasiūlymas, kuris sumažina pyktį, pagerina fizinę savijautą, dvasinį augimą, kūrybiškumą, įgalina žmogų ir dar suteikia džiaugsmo – kas galėtų tuo nepasinaudoti?

Pastaba:

Nieko nėra geriau už būgnų mušimą lauke! Congas, Rainbow Sambas & Babel Drums leis džiaugtis muzikavimu Jūsų kieme, kuriant muziką pačiam ar su draugais. Lauko būgnai yra fantastiška alternatyva žaidimų aikštelėms, kuriose jaunimas rankos – akies koordinacijos pagalba gali kurti madingus šiuolaikinius ritmus. Šių instrumentų spalvingos išvaizdos stilius ir inovatyvus suprojektavimas leidžia vaikams džiaugtis muzika, leidžiant laiką lauke.